БИВШИЯТ АМЕРИКАНСКИ ГЕНЕРАЛ БЕН ХОДЖИС
„КРИМ ЩЕ БЪДЕ ОСВОБОДЕН ДО КРАЯ НА ЛЯТОТО“
В края на март бившият тризвезден генерал Бен Ходжис прогнозира поражението на Русия в интервю за FAZ. Сега той говори за текущата военна ситуация в Украйна и прогнозата си за края на войната.
· ОТ ПИТЪР БАДЕНХОП
· -АКТУАЛИЗИРАНО НА 16.10.2022 Г-10:28 Ч
Фредерик Бенджамин Ходжис е роден в Куинси, Флорида през 1958 г. Посещава Военната академия Уест Пойнт, където получава офицерско звание през 1980 г. От първото си назначение като лейтенант в Гарлстед близо до Бремен, той е бил разположен в Америка, Корея и Европа и е служил както в Ирак, така и в Афганистан. През 2014 г., като генерал с три звезди, той става главнокомандващ на американската армия в Европа в щаба във Висбаден. Като първи генерал на поста той се появява в германски токшоута и дава интервюта, в които говори за заплахата за Европа от агресивната политика на Русияпредупреден. Ходжис живее във Франкфурт, откакто се пенсионира от армията през 2017 г. Първоначално е член на вашингтонския мозъчен тръст Center for European Policy Analysis, а от това лято работи за американската правозащитна организация Human Rights First.
Г-н Ходжис, кой взриви Кримския мост през Керченския пролив? И преди всичко как?
Не мога да кажа това. Но е интересно как украинското правителство се справя с това и не се самообвинява или хвали с атаката. Това е хитро и държи руснаците в неведение относно опциите на опонента им.
Така беше и с взривовете в руски военни бази в Крим през лятото.
Точно. Украинците атакуват цели в руския хинтерланд, складове за боеприпаси, летища и железопътни линии в продължение на три месеца. За руснаците е много трудно да защитят тези цели от атака.
Значи предполагате, че украинците стоят зад удара по моста?
Да, и това е доста впечатляваща операция. Знаете ли, не е малка работа да се разруши или поне сериозно да се повреди такава конструкция. Необходими са много експлозиви и много, много добър план. Особено с времето: експлозията стана точно по времето, когато влак с вагони с гориво минаваше по моста - това със сигурност не беше съвпадение. Дали за това е използвана ракета или дрон, подводно превозно средство или камион, засега не знаем.
Смятате ли, че тази атака впечатли и руснаците?
Предполагам. Атаката им показва, че опонентът им е способен на нещо подобно - и може да направи нещо подобно отново. През последните месеци имаше много саботажи и атаки в руския тил, но тази атака има специално качество, както военно, така и символично.
Защо украинците не атакуваха тази невралгична точка по-рано?
Кой знае от колко време са планирали това - вероятно от месеци.
Какво следва, как според вас изглежда украинският боен план?
За Украйна всички пътища водят към Крим. Ако руските доставки през Керченския мост бъдат прекъснати и украинската армия може да пробие и сухопътния мост при Мариупол, тоест завоюваната територия по крайбрежието, това би било голяма стъпка. Между 10 000 и 20 000 руски бойци са разположени в района около Херсон, след което ще бъдат обкръжени и отрязани от доставките си.
Значи смятате, че украинците искат да стигнат чак до Азовско море и да пробият руските линии?
Да, и те имат време на своя страна. Не е нужно да бързате с нищо. Руснаците стоят там с гръб към стената. Железопътните връзки са централна артерия на техните доставки и те са насочени от украинците както на Керченския мост, така и в контролираната от Русия територия близо до Мариупол. Мисля, че украинската армия постигна необратим импулс. Най-вероятно е невъзможно руснаците да обърнат тази динамика. Още по-важно е Западът да запази подкрепата си за Украйна.
Кое е по-важно: оръжията или военното разузнаване, което НАТО предоставя на украинците?
Това принадлежи заедно. Не знам точно колко и какви разузнавателни данни споделяме - надявам се колкото е възможно повече. Но не е като да казваме на украинците „Стреляйте там или стреляйте там.“ По-скоро става дума за подробна основна информация за врага и неговите движения на бойното поле. За разлика от Втората световна война, съвременните сателитни технологии правят днес практически невъзможно тайното събиране на войски за изненадващо нападение навсякъде. Бях още по-изумен колко неподготвени бяха руснаците за украинската контраофанзива в района на Харков през септември. Те просто бяха подведени от съобщенията за лятна офанзива на южния фронт край Херсон.
Дали ние, дали Западът просто е надценил възможностите на руската армия в продължение на много години?
Така мисля, лично аз също. И смятам, че руснаците започнаха тази война с четири сериозни грешни изчисления. Първо, те смятаха, че са толкова военно превъзходни, че могат просто да карат танковете си към Киев, както през Студената войнадо Будапеща и Прага. Второ, те очакваха Западът да запази мълчание, както направи във войната в Грузия и анексирането на Крим. Трето, те подцениха цената, която ще трябва да платят за тази агресия: многото смъртни случаи, изолацията, санкциите. Четвърто, те пресметнаха да убият два заека с един камък: да заличат Украйна от картата и да разбият НАТО. Нищо от това не се случи и фактът, че Путин назначи нов върховен военен главнокомандващ, показва колко големи са станали трудностите и разочарованието в руското ръководство. Но един човек със сигурност не може да реши фундаменталните, дълбоко вкоренени проблеми на руската армия.
Какви според вас са тези фундаментални проблеми?
Централизираната командна структура, десетилетия на корупция, погрешна логистична система и очевидна неспособност за координиране на операциите на въздушните, сухопътните и морските сили. От атаката през февруари руснаците не са успели да направят нито една операция, която разбираме да бъде интегрирана - за щастие. Руските военновъздушни сили са от малка помощ на армията, а Черноморският флот се укрива, откакто Украйна потопи крайцера Москва през април.
След експлозиите на газопроводите в Балтийско море и саботажа на железопътната комуникационна мрежа мнозина се чудят дали ние на Запад вече не сме в хибридна война с Русия.
Вярвам, че предвид военната ситуация на Путин и режима му остава само една надежда: че Западът ще отслаби подкрепата си за Украйна. Затова те правят всичко, за да продължат войната и да всеят страх и несигурност на Запад. Всички средства са подходящи за тях: младите мъже, които сега се призовават за пушечно месо, както и атаките срещу инфраструктурата на Запад. Вярвам, че следователно ще претърпим повече подобни актове на саботаж и атаки или поне опити през следващите седмици и месеци.
Страхувате ли се, че западната подкрепа може да се разпадне?
Правителствата от двете страни на Атлантическия океан със сигурност ще бъдат подложени на натиск от части от населението си, но се надявам, че единството и решимостта ще останат. Не трябва да забравяме какво е заложено на карта: сигурността на границите в Европа , суверенитета на държавите. Една империалистическа агресивна война не трябва да бъде успешна през 21 век. Добрата новина е, че тази зима е последният шанс на Русия да разиграе енергийната карта, защото една година по-късно зависимостта от руския газ и петрол вече няма да съществува.
Или евентуално Русия иска да въвлече Запада във войната с подобни действия и да го направи страна във войната?
Това е последното нещо, което руснаците искат. Те много добре знаят, че военно няма да оцелеят.
Каква е вероятността Путин да използва ядрено оръжие? И какви биха били последствията на бойното поле?
Мисля, че е малко вероятно да го направи. Защото на бойното поле няма да има никакъв ефект. По време на Студената война Съветите искаха тактически ядрени оръжия като средство за пробиване на защитата на Запада или за унищожаване на големи концентрации от войски на НАТО с един замах. Но в тази война, от една страна, руснаците нямат десет хиляди танка, заради които да пробият. А от друга страна, украинците са достатъчно умни да не предлагат големи цели с хиляди войници. Следователно използването на тактически ядрени оръжия няма да предложи военно предимство, но ще има огромни политически последици за Русия. Същото важи и за химическите и други забранени оръжия.
Как би реагирал Западът?
Президентът Байдън вероятно има списък с възможности, военни и невоенни. Но какъвто и да е отговорът, ако руснаците направят тази фатална грешка, сигурен съм, че Вашингтон, първо, ще координира действията си със съюзниците си и, второ, ще избере отговор, който ще бъде пропорционален и болезнен, но не ескалиращ.
Какво означава това?
Никакъв удар на руска територия - това би катапултирало конфликта на друго ниво, което, разбира се, не искаме.
Как може да свърши тази война?
Руснаците трябва да загубят - иначе ще опитат пак след две-три години.
Какво имаш предвид "загуба"?
Първо, освобождаване на всички окупирани територии и възстановяване на украинския суверенитет, включително Донецк, Луганск и разбира се Крим. Второ, връщането на около милион украинци, които бяха отвлечени и депортирани от началото на войната. И тогава всъщност наказателно преследване на военни престъпления и изплащане на репарации, но това със сигурност ще бъде само третата стъпка.
Колко време може да отнеме това?
Вярвам, че Крим ще бъде освободен до следващото лято.
Ще се видим следващото лято?
Да, когато гледам ситуацията, виждам, че положението на руснаците се влошава всяка седмица. Те казват, че войната е изпитание за волята и логистиката - и по двата показателя Украйна е значително по-добра.
Източник: FAS

